Krátký film z produkce Blanického manifestu o bezmoci ve sněmovně a o bezradnosti vlády

Koncem února 2021 se na půdě Poslanecké sněmovny PČR uskutečnila očekávaná schůzka vládních expertů vedených premiérem Andrejem Babišem a skupiny akademiků sdružených okolo petice Blanický manifest iniciované hudebním skladatelem Danielem Landou. 

V rámci reflexe tohoto setkání připravil tým Blanického manifestu výmluvný filmový sestřih z téměř tříhodinového jednání obou skupin. Krátký snímek odhaluje místy až naivní bezradnost a nekoncepčnost vládních představitelů v přístupu k řízení epidemie, jakož i jejich nepřipravenost a nízkou ochotu diskutovat alternativní koncepty, které jsou jim předkládány.

Vládní činitelé na srozumitelné a vědecky podložené argumenty a návrhy skupiny erudovaných akademiků reagovali pouhými emocionálními výlevy o „mrtvolách na chodbách“ atp. a veškerou diskusi ke konkrétním bodům paušálně odmítli.

Průběh jednání potvrdil všeobecně přítomné obavy, že bez přijetí vnější pomoci není v silách vládních expertů situaci zlepšit. Nikam nevede ani odvolávání se na závěry uměle vytvářených „vědeckých“ iniciativ a NGO, jimiž se vláda obklopuje a které výlučně podporují zpřísněný lockdown. 

Ze všech těchto důvodů považujeme za nezbytné, aby vláda přijala pomoc občanské opozice, která je jí nabízena, a realizovala návrhy akademické skupiny Blanického manifestu (případně se s nimi důstojně veřejně vypořádala). 

Účastníci setkání na straně Vlády ČR:

·      Andrej Babiš, předseda Vlády ČR

·      Karel Havlíček, místopředseda Vlády ČR a ministr

·      Petr Smejkal, vládní expert v oblasti epidemiologie 

·      Jaroslav Ungerman, ekonomický poradce UV

Skupina Blanického manifestu

·      Daniela Landa, zástupce petentů BM

·      Jiří Beran, lékař, profesor epidemiologie 

·      Jaroslav Svoboda, lékař, imunolog

·      Miroslav Ševčík, ekonom, proděkan NF VŠE

·      Radomil Bábek, krizový manažer, předseda Výboru podnikatelských odborů

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn