Daniel Landa je výraznou postavou tuzemské hudební scény. V pátečním Rozstřelu se ale více než hudbě věnoval tuzemské a zahraniční politice. Nelíbí se mu koronavirová opatření a zákazy. Trasování osob považuje slov za fízlování. Do politiky zatím vstupovat nechce. Věří, že u lidí zapůsobí se svou peticí Blanický manifest za svobodu 2020, která má podle něj potenciál něco změnit.
Rozstřel
Trochu hudebník, trochu kouč a interpret. Tak sebe Daniel Landa popisuje v roce 2020. V pátečním Rozstřelu Landa řekl, že nouzový stav sice využil k psaní nových písniček, politice se ale v poslední době věnuje více. Vylučuje však svoje působení v nějakém politickém uskupení. „Musel bych se ale hodně naštvat, abych vstoupil do politiky,“ řekl.
I tento Landův „divnopocit“ ho vedl k vytvoření Blanického manifestu (jeho obsah je na konci zprávy). Zpěvák doufá, že se díky němu vytvoří myšlenková platforma, kde budou lidé sdílet své problémy a nesouhlasy s politiky a českým státem.
Pokud by manifest nasbíral půl milionu podpisů, je Landa přesvědčen, že by na něj museli politici reagovat. „Manifest je víceméně ne úplně konkrétní výkřik. Je hodně emotivní,“ dodal. Listina se ale nedostala ke všem a Landa tak není schopen říct, kolik lidí ho přesně podepsalo.
K vytvoření Blanického manifestu podnítila Landu koronavirová epidemie. Daniel Landa v manifestu zmínil, že je důležité, aby byl občan svobodný a měl stát, který mu pomáhá. „Stát a Evropská unie přebírá za občana komplexní myšlení,“ řekl. Proti tomu se bývalý Kouzelník Žito ohrazuje.
„Evropská unie mi začíná připadat jako takový bolševíček. Unii jsem nevolil. Jestli zůstat v Unii, tak ale jinak. Ať respektují, že jsme svobodný a samostatný stát. Jinak vystupme,“ uvedl.
Název Blanického manifestu je spjat s českou historií i Janem Husem. „Nabízelo se to. Blížilo se datum upálení mistra Jana Husa, ten se taky ozval. Něco se mu nelíbilo. Dopadl blbě, my maximálně dopadneme s rozbitými hlavami nebo propíchanými pneumatikami,“ popsal Landa.
Celý mi to smrdí
„Nikomu nezazlívám první vlnu zákazů, nikdo nic moc nevěděl. Ale teď mi to už přijde jako komedie,“ popsal koronavirovou situaci v Česku. Daleko přísnější pravidla jsou podle něj v Německu. „Nemá to logiku, je to jak u debilů,“ dodal. Trasování osob považuje za „fízlování“. „Mně to celý smrdí,“ popsal Landa svůj pocit z koronavirové epidemie.
Pandemie zasáhla plno lidí i z ekonomického hlediska, Landu nevyjímaje. Přiznal, že kdyby koronavirová opatření a zákazy platily dalšího půl roku, měl by určité existenční problémy. „Na pracovní úřad se mi zatím nechce,“ dodal.
Landa se ve svých projevech často vyhrazuje proti snaze státu zasahovat do osobních svobod českých občanů. Jak sám řekl, považuje to za totalitu.
Zpěvák a hudebník se vyjádřil i ke směrnicím týkajícím se kouření v restauracích, kritizuje to jako diktát Evropské unie. „Jsou to stovky zásahů do života,“ popsal.
„V Anglii a Německu nemůžete mít slzný plyn, nemůžete mít nůž. Když někoho v těch státech přepadnou, musí počkat do přijetí policistů,“ brání Landa možnost nosit u sebe zbraň. „I povinnost nošení přilby na kole je omezení svobody,“ dodal.
„Jestliže v Německu řeknete, že jste hrdým Němcem, už jste v tom ultrapravicovém rohu společnosti,“ sdělil Landa. „Jestliže člověk musí kvůli svému názoru opustit zaměstnání, tak to pak nemůžeme mluvit o svobodě, řekl.
Zpěvák se dotkl i hnutí Black Lives Matter. Podle něj je rasistické. „All Lives Matter by bylo lepší. Hnutí by mělo zůstat v Americe,“ řekl.
„Tráva je zelená, slunce je žluté. Zatím je to dobrý ještě. Můžeme svobodně mluvit,“ uzavřel rozhovor Landa.